Katedra politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika

Katedra politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika

Hľadať

Prejdi na obsah

Jeden svet v regiónoch 14

29. apríl 2013 (utorok)

)

9:00 – 10:40 - Ľadová rovnováha

Glacial Balance
Ethan Steinman / USA / 2012 / 95 min.

Vrcholky Ánd sú pokryté ľadovcom, ktorý predstavuje hlavnú zásobáreň vody v celej Južnej Amerike. V dôsledku klimatických zmien sa ľadová masa za posledných štyridsať rokov zmenšila približne o tretinu a ubúda stále rýchlejšie. Podobne ako v mnohých ďalších filmoch o globálnom otepľovaní, aj v tejto snímke vysvetľuje problematiku množstvo odborníkov. Dokument však prináša viaceré svedectvá o konkrétnych dopadoch týchto zmien na život roľníkov v horských oblastiach vo všetkých latinskoamerických krajinách od Kolumbie až po Argentínu. Otepľovanie planéty, s ním spojené topenie ľadovca a úbytok zrážok má za následok dramatický pokles produktivity drobných roľníkov, ktorí museli niektoré plodiny úplne prestať pestovať. Z čoho budú žiť ich rodiny o desať pätnásť rokov, ak budú klimatické zmeny pokračovať rovnakým tempom? A ako dlho potrvá, kým dôsledky pocítia aj obyvatelia miest v nížinách? Film obsahuje mnoho unikátnych záberov, zachytávajúcich rôzne typy ľadovcov, ich štruktúru a topenie, ako aj vedcov vykonávajúcich výskum ľadovej masy v šesťtisícových výškach.10:50 – 11:55 - Leto s Antonom

Un été avec Anton
Jasna Krajinovic / Belgicko / 2012 / 61 min.

12-ročný Anton žije so svojou babičkou v malom dome neďaleko Moskvy. Počas letných prázdnin sa chodieva hrať s priateľmi na jazero, kreslí, tancuje pred zrkadlom, čítava si s babičkou, či len tak posedáva okolo domu. Pred kamerou prezradí aj ako sa zabáva najradšej. Jedného dňa si Anton oblečie vojenské nohavice, ktoré mu ledva držia na chudom tele a zabalí obrovský batoh. Podobne ako mnoho iných ruských detí, aj on strávi časť prázdnin v mládežníckom vojenskom tábore prezidenta Putina. Pre deti je mimoriadne vzrušujúce spať vo vojenských stanoch, zoraďovať sa na nástupoch, ísť na vojenské ťaženie či naučiť sa strieľať. Žiadne skautské vychádzky, ani táboráky, ale vojenské obranné techniky a dlhé pochody – len tak z vás vyrastú veľkí a mocní chlapi. Bohužiaľ aj politika hrá istú rolu v týchto táboroch: od veteránov sa deti dozvedajú o nebezpečenstvách terorizmu a extrémizmu a na videu pozerajú zábery z násilného konfliktu na Kaukaze. V lesoch sa hrajú hru na „malého Čečenca“. Tento tichý dokument, odohrávajúci sa v teplých letných idylických farbách, zachytáva aj deti učiace sa zamieriť zbraň proti sebe. A veľkí a mocní chlapi predsa nebudú volať na pomoc babičku.

)
)

12:30 – 13:30 - Naši

Pocalunek Putina
Lise Birk Pedersen / Dánsko / 2012 / 58 min.

Masové hnutia a demonštrácie v Rusku nie sú výlučne vecou opozície. Putinovi priaznivci sa tiež organizujú do patriotického hnutia, ktoré má svojich vodcov, mládežnícke tábory, kongresy a demonštrácie. Obzvlášť v čase a na mieste očakávaných protestov opozície. Snímka je sondou do povahy masového provládneho hnutia „Naši“. Na príklade mladej a ambicióznej Máši Drokovovej, asistentky komisára hnutia „Naši“, film sleduje modernú a pozitívnu tvár hnutia. Pozorovanie demonštrácií a schôdzí hnutia, ako aj svedectiev opozičného vodcu Ilju Jašina a známeho blogera Olega Kašina však ukazujú aj druhú tvár hnutia: násilnú, nacionalistickú a štvavú. Novozvolený komisár túto tendenciu na kongrese hnutia vyjadruje explicitne. Patriotka Máša sa pomaly od agresívnych metód hnutia dištancuje a nachádza spoločnú reč s Kašinom. Hnutie ale stále obraňuje aj napriek nátlaku, ktorý je na ňu kvôli jej novým vzťahom vyvíjaný. Keď Kašina kruto zbijú, Máša si musí vybrať.

13:35 – 14:40 - Úžasný Azerbajdžan!

Amazing Azerbaijan!
Liz Mermin / Veľká Británia / 2012 / 60 min.

Azerbajdžan je ako dravý orol, ktorý prirodzene spája kultúry Západu a Východu. Týmto spôsobom sa snaží pred medzinárodnou verejnosťou prezentovať štát aj miestnych predstaviteľov: v zemi bohatej na ropu vyrastajú mrakodrapy, Azerbajdžan sa dostal do Bezpečnostnej rady OSN, prezident Alijev si podáva ruku s najvýznamnejšími štátnikmi sveta. Keď azerbajdžanský spevácky duet vyhral apolitickú hudobnú súťaž Eurovision, prehlásil prezident víťazstvo za národný úspech. Film
Úžasný Azerbajdžan! je príbehom krajiny dvoch tvárí. Pod nablýskanou fasádou sa podľa medzinárodných pozorovateľov skrýva represívny a skorumpovaný režim, ktorý tvrdo potláča slobodu slova. S odporcami štát nemá zľutovanie. Nepohodlných novinárov zatýka na základe vymyslených obvinení, alebo ich necháva likvidovať a akékoľvek prejavy nesúhlasu potláča násilím.

)
)

14:45 – 16:20 - Věra 68
Čo vás robí šťastnými? Peniaze? Deti a rodina? Vaša práca?

Happy
Roco Belic / USA / 2011 / 75 min. / slovenské titulky

Čo vás robí šťastnými? Peniaze? Deti a rodina? Vaša práca? Žijete v spoločnosti, ktorá si váži a podporuje šťastie a spokojnosť? Nachádzame sa uprostred revolúcie šťastia? Roko Belic, režisér filmu nominovaného na Oscara „Genghis Blues“ teraz prichádza s filmom Happy, v ktorom sa snaží nájsť odpovede na tieto otázky. Film nás prevedie od riek v Lousiane po púsť v Namíbii, z pláži v Brazílii do japonskej dediny Okinawa a odhalí tajomstvá našej najcennejšej emócie.

16:25 – 17:15 - Dúhový šampionát

Gay Champions
Nicolaas Veul, Tim den Besten / Holandsko / 2012 / 48 min.

Dvaja mladí holandskí novinári sa s kamerou vydávajú do Kyjeva na prvý ukrajinský „dúhový pochod“, kde sa od organizátorov sprievodu dozvedajú o homofóbii panujúcej v krajine. Drvivá väčšina Ukrajincov považuje homosexualitu za chorobu a gejovia a lesby musia svoj súkromný život skrývať. V poslednej dobe sa tiež kladie dôraz na tzv. tradičné hodnoty a názory, že homosexualita je západná propaganda, ktorá by sa mala zakázať. K tomuto účelu sa dokonca pripravuje reštriktívny zákon. Práve preto usporiadali ukrajinskí aktivisti „dúhový pochod“ tesne pred majstrovstvami Európy vo futbale, ktoré sa na Ukrajine v roku 2012 odohrávajú. Chcú sa postaviť za svoje práva a zároveň sa chrániť pred očakávanými útokmi neonacistov a iných skupín pomocou veľkej pozornosti médií, ktoré sú vďaka futbalu na Ukrajine prítomné. Veria, že iba verejný sprievod môže zmierniť spoločenský odpor. Ľahký a veselý tón filmu sa s približujúcim sa dátumom sprievodu stáva vážnejším. Medzi usporiadateľmi rastie nervozita a obavy z násilných reakcií. Do poslednej chvíle nie je jasné, či sa „dúhový pochod“ vôbec uskutoční…

)

30. apríl 2013 (streda)

)

9:00 – 10:35 - Salma

Salma
Kim Longinotto / Veľká Británia / 2013 / 90 min.

Keď mala Salma trinásť rokov, rodičia ju zatvorili do pivnice a zakázali jej študovať a chodiť von. Toto domáce väzenie trvalo deväť rokov, pokým pod nátlakom nesúhlasila s dohodnutou svadbou. Potom sa iba presunula do ďalšej izolácie – pod drobnohľad manžela a jeho rodiny. Moslimské dievča z juhu Indie našlo vo svojom „väzení“ útechu v písaní básní. V nich popisuje nielen svoje túžby a priania, ale predovšetkým otvorene a do najintímnejších podrobností vykresľuje krutý život dievčat, spútaných extrémne prísnymi islamskými nariadeniami a zvykmi vo svojej dedine. Salma tajne pokračovala v písaní aj potom, čo sa jej manžel vyhrážal smrťou. Zošit s básňami sa jej podarilo dostať k nadšenému vydavateľovi a stala sa z nej najznámejšia tamilská spisovateľka. Sláva, ktorú získala, jej pomohla čiastočne sa oslobodiť a začať bojovať za väčšie práva obyvateľov dediny. Britská filmárka Kim Longinotto sa vo svojich filmoch často venuje príbehom odvážnych žien, ktoré čelia diskriminácii a nespravodlivosti, napríklad v snímke „Ružové sárí“, ktorá bol uvedená na festivale Jeden svet pred dvoma rokmi.

10:40 – 12:15 - Veľvyslanec

The Ambassador
Mads Brügger / Dánsko / 2011 / 94 min.

Dánsky novinár a filmár Mads Brügger odhaľuje podľa vzoru špionážnych filmov pozadie nelegálneho obchodu s diamantmi a diplomatickými pasmi v Afrike. Pod fiktívnou identitou zámožného obchodníka oslovuje skupiny, ktoré sú ochotné za úplatu zabezpečiť diplomatické krytie niektorého z nestabilných afrických štátov. S ich podporou sa dostáva ako libérijský diplomat do Stredoafrickej republiky, jednej z najchudobnejších krajín sveta, avšak bohatej na diamanty. Pod zámienkou snahy o vybudovanie továrne na zápalky zisťuje, akým spôsobom by mohol drahocenný nerast získať, vyviezť z krajiny a speňažiť. Kolotoč stretnutí s vládnymi predstaviteľmi, diplomatmi a obchodníkmi zaznamenaný skrytou kamerou vyústi do dohody s majiteľom diamantových baní. Zároveň však narastá paranoja a obavy fiktívneho diplomata, pretože sa stal súčasťou hry, v ktorej je ľudský život len ľahko odpočítateľnou položkou. Ďalší film Madsa Brüggera, s výnimočnou dokumentaristickou metódou, pri ktorej sám seba obsadil do role jedného z aktérov.

)
)

12:40 – 14:00 - Iránske tabu

Iranian Taboo
Reza Allamehzaedeh / Irán / 2011 / 78 min.

Film rozpráva príbeh bahájskej ženy Nadereh a jej 14-ročnej dcéry, ktorá sa rozhodla predať všetok svoj majetok, opustiť svoju rodnú krajinu a utiecť na západ. Snímka nás vedie krížom cez kontinenty, z Turecka do Izraela, z USA do Iránu. Ponúka nám unikátny pohľad na terorizovanie Bahájov: od „podzemnej“ bahájskej univerzity (BIHE), až po utláčaných bahájskych roľníkov v dedine Eival v severnej provincii Mazandaran. Film prináša doteraz nezverejnené rozhovory s rešpektovanými iránskymi učencami, umelcami a politikmi, ktorí rozprávajú o prenasledovaní Bahájov v Iráne.

14:05 – 15:25 - Vo väzení sa burky nenosia

No Burqas Behind Bars
Nima Sarvestani, Maryam Ebrahimi / Švédsko / 2012 / 77 min.

Nakoľko slobodné sú afganské ženy? Pohľad do ženského väzenia poskytuje neobyčajne vnímavé svedectvo o ženách v tradičnej spoločnosti, ktoré odmietli poslúchnuť mužov a rešpektovať zákony stanovené tradíciou. Neveru, odmietanie nútených manželstiev, ale aj útek z domova pred násilím, riešia štátne súdy udelením dlhoročných trestov. Film rozpletá zložité príbehy troch žien: Sára utiekla pred svadbou so svojim milencom, s ktorým vo väzení komunikuje. Sima odišla s nevlastným synom od násilníckeho manžela a bojí sa o chlapcov život. Nadžíba opustila svojho manžela tehotná, vo väzení porodila a neskôr bola nútená svoje dieťa predať. Pred diskrétnou kamerou sa rozvíjajú rodinné konflikty, ktoré boli príčinou ich uväznenia. Riešiť sa ich snažia vo väzení nielen tieto ženy, ale aj ich blízki, či tunajší zamestnanci. V izolácii väzenia ženy paradoxne nachádzajú určitú mieru bezpečia, slobody a ľudskosti.

)
)

15:30 – 16:50 - Skutočná sociálna sieť

The Real Social Network
Isis Thompson, Ludovica Fales, Srdjan Keca / UK / 2011 / 77 min.

Sociálne siete radikálne zmenili možnosti protestov v uliciach. Jednu z prvých veľkých udalostí, ktorá je toho príkladom, mapuje dokument Skutočná sociálna sieť. Na konci roka 2010 sa britská vláda rozhodla zvýšiť školné a zdražiť tak vysokoškolské vzdelanie vo Veľkej Británii na jedno z najdrahších v Európe. To vyprovokovalo študentov k najväčším protestom za posledných štyridsať rokov. Po revolúcii v arabskom svete a celosvetových protestoch za sociálnu spravodlivosť zorganizovali univerzity demonštrácie a blokády, v čom im veľmi pomohli možnosti sociálnych sietí. Traja režiséri sledujú od prvého okamihu protestov prípravu blokády univerzity, komunikáciu organizátorov navzájom, s vedením školy a médiami a využitie sociálnych sietí a internetových aplikácií pre taktiku pri stretoch s policajnými zásahovými jednotkami. S nadobudnutými skúsenosťami rastie aj rozsah a dopad protestov. Podarí sa aktivistom politické rozhodnutie zmeniť?


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu